Mysecretwindow.se

Ett fönster till min hemliga och ändå inte så hemliga värld.

Har uppgraderat min arbetsplats.

Skrivet av den 20 januari, 2008 i Svammel

Min arbetsplatsHar försökt att ta det lite lugnare den här helgen och faktiskt ha lite helgledigt. Har slökollat på Catwoman. Vi har varit runt på 3 olika Hemtex för att M och jag skulle få ihop tillräckligt med örngott till var sin uppsättning av härligt svala och prassliga Perclelakan (totalt 16 örngott) , vad är det som gör nya lakan så himla härliga? Dessutom har vi mumsat tacos vilket var hundra år sedan. Nästa helg har jag skippat tvättstugan, ska istället vara hos M och köra bilspel på hans Playstation 3. Om jag är pryllebb så är han prylbög. För naturligtvis har han en monsterstor HD flatscreen så att jag ska kunna bli extra åksjuk. Jo jag bli åksjuk av bilspel 😉 Men kul är det!

Har kollat runt lite på Adobes hemsida. Hade tänkt köpa Photoshop CS3 men nu lutar det åt att det blir Creative Suite 3 Web Premium istället. Det som retar mig är att det är 5000 spänn billigare att handla den från USA i USD istället för SEK från Sverige båda versionerna på Engelska. Vad är det för jäkla upplägg? I USA har de dessutom support även på helgerna (Inte för att jag tror att jag kommer använda support). Jag får ringa dem imorgon och fråga vad de håller på med!? Sitter och pillar lite på en annons jag ska designa och kunden vill helst ha en flashannons och jag har inte haft flash sedan 5.5 men det kanske börjar bli dags nu. Så det kanske inte bara blir nya lakan till min arbetsplats utan en massa nya verktyg att pilla med!


Uppdatering 1: Har fått en utmärkelse av Linda. Jag brukar inte skicka vidare allt för ofta men hon får en tillbaks tillsammans med Camilla och Carina vars bloggar jag följer varje dag.


Uppdatering 2: Har pratat med Adobe. De har ingen förklaring på varför det är så dyrt i Sverige. M och jag konstaterade att han kan åka över till NY köpa Creative Suite 3 Web Premium och åka hem, då har vi fortfarande sparat 2000 kronor. Är detta verkligen rimligt?

11 har sagt sitt

11 har sagt sitt när det gäller mina tankar om “Har uppgraderat min arbetsplats.”

  1. Det här sa Linda den 20 januari, 2008 klockan 16:33 1

    Alltså hallå… BLoggkoll funkade ju inte på dig. Du ligger i min lista, men den säger ”Inga nya inlägg”. FEL! Men på andra bloggar verkar det ju ha funkat… Konstigt! Kanske är fler den inte funkar på

  2. Det här sa Linda den 20 januari, 2008 klockan 16:41 2

    NU kom den… haha… jag hade kanske för bråttom! *lite väl angelägen kanske*

  3. Det här sa Carina den 20 januari, 2008 klockan 17:36 3

    En till!!!
    Menar att jag blir också åksjuk av att köra bilspel,
    nåt alldeles gräsligt, en gång och sen har jag aldrig
    mer provat.
    Visste inte att du också är med på efit, skojigt
    och jag ser fram emot att se dina bilder!
    Kram Carina

  4. Det här sa Cia den 20 januari, 2008 klockan 17:58 4

    Linda: Vilken tur att det funkade…annars skulle de allt få höra 😉 När jag gör reklam för dem och allt !

    Carina: Hehe vi får väl se hur jag klarar av åksjukan. Jag kan berätta att jag nog ser rätt mysko ut när jag spelar. Jag sitter nämligen och vrider på spelkonsollen som om den var en ratt samtidigt som jag styr så som spelet är designat.
    Jodå tidigare EFIT inlägg hittar du i menyn.

  5. Det här sa Daniel den 20 januari, 2008 klockan 18:50 5

    Ajaj Photoshop CS3 är många svenska riksdaler fattigare det. Youtorrent någon? Nej men usch, glömde, det är fult att pirata 🙁 Fy Daniel fy….

  6. Det här sa Cia den 20 januari, 2008 klockan 19:01 6

    Daniel: Jo så om det ska vara så mycket dyrare att shoppa det i Sverige vill jag shoppa i USA istället! Jag vill inte pirata 😉 Jag tycker Adobe gör ett strålande jobb så det vill jag att de fortsätter med. Men prissättningen över världen får de allt se över!

  7. Det här sa Linda den 20 januari, 2008 klockan 20:41 7

    Haha.. ja då är det bäst dom sköter sig.

    Du har fått en utmärkelse av mig! 😛

  8. Det här sa Cia den 20 januari, 2008 klockan 21:42 8

    Linda: har du sett eller hört mig arg? Det låter nästan så. Jag är som en Ulv i fårakläder på det viset, blir nästan aldrig riktigt arg eller otrevlig men oj den som retar mig… Bääähhhh (just nu i alla fall 😉 )

  9. Det här sa Carina den 21 januari, 2008 klockan 9:58 9

    Gulle dig, nu först såg jag att Camilla
    och jag fått utmärkelser från dig 🙂
    Har kollat in dina efit bilder också,
    ser att du liksom jag gillar NY!
    Kram Carina

  10. Det här sa Camilla den 21 januari, 2008 klockan 22:22 10

    Tusen tack för utmärkelsen min vän! Du är min favvis tooo! 😉
    Kikar runt liiite bara innan jag ska lägga mig och fastnade på dina lakan. Vilka fina! 🙂 Jag som har 70% på valfri vara på Hemtex. Måste nog kika om jag hittar såna i morgon… eller en ny dunkudde.
    K R A M och god natt från mig! Lite lagom post-yoga pömsig nu och ska lägga mig och läsa nyaste Mari Jungstedt. Lyx-lyx!

  11. Det här sa Cia den 21 januari, 2008 klockan 22:27 11

    Carina: Ja en NY-brud här. fast jag älska t.ex. Paris också. Ottawa är fantastiskt på hösten vintern… Sen finns ju mitt älskade Stockholm 😉

    Camilla: Spara 70%en till dunkudden, det var 50% på lakanen redan 😉 . Hemtex har alltid REA!
    Låter skönt sussa sött, ska nog också försöka sova nu.